Naši Poradcovia

card image

Daniel Bunda

Som študent strednej medzinárodnej školy LEAF Academy v Bratislave. Na našej škole sme na diverzitu alebo inakosť zvyknutí, pretože sa s ňou stretávame denodenne. Je to miesto, kde sa nájdu ľudia z rôznych kultúr a dokážu si porozumieť. Aj preto som rád, že môžem byť v prostredí, v ktorom ma moje okolie akceptuje a rešpektuje ako hrdého Róma a zároveň ma berú ako nevyhnutnú súčasť komunity.

Daniel Bunda

Veľmi dobre si však pamätám aj na časy, kedy to tak nebolo a za svoje postavenie a prijatie v spoločnosti som musel bojovať. Stále som druhým dokazoval, že som slušný „Romák“ a búral som predsudky o Rómoch. Aj po tom, čo som sa stretol s diskrimináciou v škole, obchodoch alebo na iných miestach. Na Slovensku je veľa rómskych detí, ktoré sa musia popasovať s rovnakou výzvou – s nepochopením.

Ak je tam vonku dieťa, ktoré blúdi a hľadá pochopenie od svojich blízkych, chcem mu v tom pomôcť a vrátiť to, čo mi bolo dané. Verím, že ako dobrovoľný poradca pomôžem rodičom aj vďaka svojim skúsenostiam a vnímaniu sveta z pohľadu mladého Róma. Pre deti chcem byť dôležitým uchom, ktoré si ich vypočuje, pochopí ich strachy a pomôže im ich prekonávať.

card image

Dominika Maziniová

Som študentka strednej odbornej školy v odbore masér. Tmavooké vysmiate dievča, ktoré sa rado smeje a nemá rado smútok. Mám schopnosť vyčariť úsmev iným, ale keď treba, viem byť aj vážna. Som pyšná na to, kto som. Môj život je zaujímavý a nikdy by som ho nechcela zmeniť. Som vďačná za to, aký je.

Dominika Maziniová

Rada pomáham druhým. Niekedy stačia aj maličkosti. Napríklad, že si vypočujem druhého alebo poradím v niečom, v čom si sám nevie dať rady. Aj preto som sa rozhodla pomáhať ako dobrovoľná poradkyňa. Chcem posúvať svoje skúsenosti, ktoré som v živote získala a pripraviť rodičov i deti na situácie, ktoré ich v živote môžu stretnúť. Možno nie vždy budú príjemné. Sama som si tým prešla a musela prekonať nejednu prekážku.

Ako malé dievčatko si ma adoptovala rómska rodina. Som rada, že som v nej mohla vyrásť a za to, čo som sa v nej naučila. Aj preto verím, že deťom a rodičom budem prínosom a oporou.

card image

Tomáš Kaluja

Už odmalička som rád tancoval a predvádzal sa. Trénujú ma vynikajúce osobnosti Slovenského zväzu tanečného športu, ktorých si nadovšetko vážim. Sú mojím vzorom. Aj vďaka tomu môžem spoznávať veľa ľudí. Nezabúdam pritom ani na školu a záleží mi na dobrých výsledkoch. V budúcnosti by som sa rád venoval najmä deťom a učil ich tancovať a podporoval ich, v čom sú dobré. Rád by som vrátil všetko to, čo sa mi dostáva. Chcem im ukázať, že treba chcieť a veriť si a vtedy sa dá dokázať naozaj veľa.

Tomáš Kaluja

Pochádzam z rómskej kresťanskej rodiny. Študujem na strednej zdravotníckej škole v Rožňave a po maturite chcem pokračovať v štúdiu na univerzite. Mojou najväčšou záľubou je tanec. Venujem sa mu už 11 rokov a súťažne nielen doma, ale aj v zahraničí.

Už odmalička som rád tancoval. Trénujú má vynikajúce osobnosti tanečného športu. Sú mojím vzorom. Nezabúdam pritom ani na školu a záleží mi na dobrých výsledkoch. V budúcnosti by som sa rád venoval najmä deťom a učil ich tancovať a podporoval ich, v čom sú dobré. Rád by som vrátil všetko to, čo sa mi dostáva. Chcem im ukázať, že treba chcieť a veriť si a vtedy sa dá dokázať naozaj veľa.

card image

Dominka Csizmárová

Som Rómka, ktorá vyrastala v „bielom“ svete. Svoje pravé rómske ja som v sebe našla až neskôr. Viem, aké je byť v triede s nerómami, mať ich za kamarátov a dokonca mať aj jedného bieleho rodiča. Takže to, čo môžem odovzdať, sú jedine moje skúsenosti a môj príbeh, ktorý rodičov a ich rómske deti podporí a vďaka ktorým budú môcť pochopiť viac.

Dominka Csizmárová

Som typická tínedžerka, ktorá rada cestuje, rada spoznáva nových ľudí a nové miesta. Najradšej by som bola všade, všetko videla a každému pomáhala. Vyštudovala som na gymnáziu a aktuálne sa pripravujem na štúdium na právnicku univerzitu.card image

Nikola Mitrášová

Pochádam z malej dedinky Bystré a som študentka vysokej školy v odbore špeciálna pedagogika v Prešove a zároveň študentka konzervatória v odbore operný spev. Po skončení školy by som si chcela nájsť prácu, vďaka ktorej budem môcť pomáhať druhým.

Nikola Mitrášová

Aj preto som sa rozhodla pôsobiť ako dobrovoľná poradkyňa. Verím, že deťom dokážem ukázať nový pohľad na to, že byť Róm v našej spoločnosti nie je nič zlé. Aj napriek tomu, že je to niekedy náročné, vieme spoločne búrať predsudky okolia. Adoptívnym rodičom by som zasa rada pomáhala objavovať identitu ich rómskych detí z hľadiska ich prežívania. Verím, že či už rodičom alebo samotným deťom dokážem pomôcť prepojiť sa ešte viac, aby si vzájomne rozumeli a pritom chcem využívať aj svoje vlastné skúsenosti a poznanie.